Przeciwbólowe na zęby

Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej

Off 187
Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)
Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej

Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej

Choroba polega na przewlekłym stanie zapalnym warg spowodowanym przemieszczeniem gruczołów ślinowych. W stanie fizjologicznym stwierdza się w obrębie czerwieni warg jedynie gruczoły śluzowe, zaś obecność tzw. mieszanych gruczołów ślinowych stanowi anomalię. Gruczoły te występują najczęściej w strefie przejściowej Kleina, odpowiadającej granicy przejścia czerwieni w błonę śluzową przedsionka. Choroba występuje 2-krotnie częściej u mężczyzn, stwierdza się ją zwykle u osób między 50 a 60 r.ż. W jej rozwoju odgrywają dużą rolę zaniedbania higieny jamy ustnej. Część autorów uważa tę dermatozę za stan przedrakowy błony śluzowej (status praecancerosus), czego częstość ma sięgać 30% chorych. Siedzibą zmian jest najczęściej warga dolna, rzadziej war-.ga dolna i górna, najrzadziej wyłącznie warga górna. Klinicznie zwraca uwagę obecność w strefie Kleina i w jej sąsiedztwie rozszerzonych ujść przewodów gruczołów ślinowych, z których samoistnie, a zwłaszcza przy lekkim ucisku, wydostaje się na powierzchnię wargi śluzowej płyn. Nadaje to wardze wygląd jakby pokrytej kropelkami rosy. Przy obmacywaniu wargi wyczuwa się w jej obrębie drobne stwardnienia, porównywane do ziarenek śrutu; może dochodzić również do odczynowego obrzęku wargi. Chorzy skarżą się na sklejanie się warg i wytwarzanie się nitek śluzowych. Wchodzą tu w grę drobne naczyniaki, miąższowe zapalenie warg oraz zapalenie warg gruczołowe ropne. Leczenie jest zbędne przy małym nasileniu procesu. W przypadkach opornych na napromienianie wargi promieniami X część autorów zaleca operacyjne usuwanie zmienionego odcinka błony śluzowej.

Pozostałe artykuły o medycynie:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy będąc w stolicy odwiedziłeś/aś kiedyś centrum medycyny estetycznej?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Archiwa

Losowe wpisy:

  • Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

    Problemy z zębami dotyczą bardzo wielu ludzi. Na szczęście obecnie istnieje bardzo dużo sposobów leczenia, dzięki którym można zachować zdrowy stan zębów do późnej starości. Na ryku działa wielu profesjonalnych dentystów, dzięki którym można prawidłowo dbać o uzębienie. W przypadku, gdy ząb nadaje się już wyłącznie do wyrwania, konieczne może okazać się skorzystanie z implantu….

  • Badanie toksycznosci

    Badania toksyczności podostrej i przewlekłej nie wykazały patologicznych objawów ani też działania teratogennego. Nie znaleziono dla pirenzepiny przeciwwskazań, które uwzględnia się przy stosowaniu atropiny. W przypadkach przewlekłej jaskry nie zarejestrowano wzrostu ciśnienia śródgałkowego ani po jednorazowym, ani też przewlekłym podawaniu leku. Również u chorych z przerostem gruczołu krokowego nie stwierdzono wzrostu ilości moczu zalegającego w…

Kategorie