Przeciwbólowe na zęby

Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej

Off 85
Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)
Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej

Zapalenie wargi gruczołowej zwykłej

Choroba polega na przewlekłym stanie zapalnym warg spowodowanym przemieszczeniem gruczołów ślinowych. W stanie fizjologicznym stwierdza się w obrębie czerwieni warg jedynie gruczoły śluzowe, zaś obecność tzw. mieszanych gruczołów ślinowych stanowi anomalię. Gruczoły te występują najczęściej w strefie przejściowej Kleina, odpowiadającej granicy przejścia czerwieni w błonę śluzową przedsionka. Choroba występuje 2-krotnie częściej u mężczyzn, stwierdza się ją zwykle u osób między 50 a 60 r.ż. W jej rozwoju odgrywają dużą rolę zaniedbania higieny jamy ustnej. Część autorów uważa tę dermatozę za stan przedrakowy błony śluzowej (status praecancerosus), czego częstość ma sięgać 30% chorych. Siedzibą zmian jest najczęściej warga dolna, rzadziej war-.ga dolna i górna, najrzadziej wyłącznie warga górna. Klinicznie zwraca uwagę obecność w strefie Kleina i w jej sąsiedztwie rozszerzonych ujść przewodów gruczołów ślinowych, z których samoistnie, a zwłaszcza przy lekkim ucisku, wydostaje się na powierzchnię wargi śluzowej płyn. Nadaje to wardze wygląd jakby pokrytej kropelkami rosy. Przy obmacywaniu wargi wyczuwa się w jej obrębie drobne stwardnienia, porównywane do ziarenek śrutu; może dochodzić również do odczynowego obrzęku wargi. Chorzy skarżą się na sklejanie się warg i wytwarzanie się nitek śluzowych. Wchodzą tu w grę drobne naczyniaki, miąższowe zapalenie warg oraz zapalenie warg gruczołowe ropne. Leczenie jest zbędne przy małym nasileniu procesu. W przypadkach opornych na napromienianie wargi promieniami X część autorów zaleca operacyjne usuwanie zmienionego odcinka błony śluzowej.

Pozostałe artykuły o medycynie:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy będąc w stolicy odwiedziłeś/aś kiedyś centrum medycyny estetycznej?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Archiwa

Losowe wpisy:

  • Choroba lokomocyjna u dzieci

    Prawie, co piąte dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną. Jest to przypadłość nie groźna i niepociągająca za sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale potrafi dać się we znaki zarówno dziecku jak i całemu jego otoczeniu. Podczas jazdy samochodem czy autobusem dziecko skarży Siena ból głowy i brzucha, nudności (często wymiotuje); psuje to całą radość z podróży….

  • Ginekologia estetyczna

    Zabiegi estetyczne – ginekologia estetyczna W dzisiejszych czasach medycyna oferuje dużo więcej, niż mogła jeszcze kilka lat temu. Jest to związane ze znacznym rozwojem technologii oraz wiedzy specjalistów na temat naszego ciała. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają zabiegi estetyczne, które mają na celu poprawienie urody bądź zatrzymanie procesów starzenia. Może się to…

Kategorie